Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Notatka informacyjna dotycząca 29 posiedzenia Gas Working Group CEER (28 GWG CEER) oraz 19 posiedzenia Gas Focus Group ERGEG (19 GFG ERGEG), które odbyło się 6 lipca 2006 r. w Brukseli

W spotkaniach Prezesa URE reprezentowała p. Zofia Janiszewska – Radca Prezesa URE w Departamencie Przedsiębiorstw Energetycznych.

29 posiedzenie GWG CEER

Podsumowując obrady Forum Madryckiego dokonano przeglądu zadań powierzonych do realizacji gazowym grupom ERGEG; oprócz kontynuacji dotychczasowych przedsięwzięć pojawiły się dwa nowe zadania:

Lp. ZADANIE UZGODNIENIE
1 opracowanie wytycznych stosowania tzw. „open season” w związku z alokacją zdolności przesyłowych w systemach gazowych; realizacją zadania pokieruje Pierre-Marie Cussaguet (CRE Francja), wsparcie zadeklarowali przedstawiciele AEEG (Włochy), oczekiwani są kolejni chętni do wsparcia tych prac;
2 diagnoza ograniczeń w gazowych sie- ciach przesyłowych (co do charakteru i znaczenia dla płynności obrotu) w celu zwiększenia transparentności – ERGEG we współpracy z Gas Transmission Europe (GTE) przygotuje raport o stanie ograniczeń przesyłowych w Europie i zalecenia dla OSP;

a) analiza w oparciu o informacje pochodzące od krajowych organów regulacyjnych,
b) praktyczne „badanie” 5 dróg przesyłowych (z obszaru rynku południowo południowo-wschodniego – w tym RUS-PL-GER-CZ, zmierzające do ustalenia czy obowiązuje i jest respektowana zasada TPA, czy występują tam ograniczenia i jaki mają charakter, czy OSP zarządzają ograniczeniami i jakie stosują zasady;

W dyskusji dotyczącej Zielonej Księgi wypracowano stanowisko grupy, które zostanie przedstawione do akceptacji Zgromadzenia Ogólnego

Na wniosek przedstawiciela TF CAP (Capacity Task Force) udzielono zgodny na przesunięcie terminu realizacji zadania (opracowanie zasad kalkulacji zdolności przesyłowych) o ok. pół roku, tj. do czerwca 2007.

Przedstawiciel E-Control zaprezentował wynik badania jakości usług dystrybucyjnych (odpowiedzi 7 regulatorów).

19 GFG ERGEG

W związku z programowaniem prac ERGEG na 2007 rok zwrócono się do przedstawiciela Komisji Europejskiej o sformułowanie zadań, które Komisja realizować chce w przyszłym roku z wykorzystaniem ERGEG. Przedstawiciel Komisji zastrzegł jednak, że z pewnością nie wszystkie zadania da się przewidzieć i trzeba pozostać otwartymi na potrzeby chwili, co regulatorzy przyjęli ze zrozumieniem.

Poinformowano o postępie prac w ramach rynków regionalnych:
- SSE (South-South-Est) – na 13 lipca planowano spotkania komitetu koordynującego oraz grupy implementującej, otwarte spotkanie uczestników rynku zaplanowane zostało na dni 25/26 września b.r., regulatorzy z regionu SSE otrzymali ankiety, które służyć mają ocenie wdrożenia i stosowania przepisów wspólnotowych dot. rynku gazu, szczególnie rozporządzenia 1775/2005/WE.
- South – przedstawiciel Hiszpanii poinformował o spotkaniu, które miało miejsce 12 czerwca i było poświęcone organizacji pracy i dyskusji na temat zakresu spraw do załatwienia w ramach rynku regionalnego.
- North/North West – połączone spotkanie obu grup miało miejsce w dniu 28 czerwca b.r. i poświęcone było identyfikacji zadań dla rynków regionalnych. Szczególną troskę przypisano rozdzieleniu kompetencji ERGEG (do realizacji na poziomie europejskim) i kompetencji regionów.

Poinformowano także, że złożony przez Norwegię w czasie obrad Forum Madryckiego wniosek o włączenie do rynków regionalnych, poparty następnie listem rządu norweskiego do ERGEG, zostanie załatwiony tylko częściowo – Norwegia będzie mogła uczestniczyć w pracach rynków regionalnych w charakterze obserwatora, nie będzie jednak mogła decydować o zakresie i kierunku prac, ponieważ nie ma wyznaczonego regulatora, który mógłby zostać członkiem RCC.

Raporty z prac poszczególnych rynków regionalnych zostaną przedstawione w czasie kolejnego Forum Madryckiego.

W części dyskusji poświęconej wymianie międzysystemowej poinformowano o publicznych konsultacjach raportu dotyczącego taryfowania (kopia w załaczeniu), zakończenie procesu konsultacji – 24 sierpnia b.r.

W części poświęconej pracom TF Transparency przedstawiono do akceptacji GWG projekt kwestionariusza adresowanego do regulatorów i do użytkowników. Kwestionariusz przeznaczony dla regulatorów ma być wypełniony zgodnie z ich najlepszą wiedzą a katalog możliwych odpowiedzi jest ograniczony do: tak, nie, nie wiem.

Poinformowano o zakończeniu konsultacji dokumentu zawierającego wytyczne bilansowania systemów gazowych, w toku są prace zmierzające do uwzględnienia zasadnych uwag.

Poinformowano, że w sprawie studium poświęconego możliwościom i kierunkom rozwoju LNG podpisano umowę z doradcą (NERA) i trwają prace nad Terms of References dla tego projektu.

Przedstawiono informację o planowanych warsztatach ERGEG poświęconych wymaganiom instytucji finansowych wobec gazowych projektów infrastrukturalnych i ich konsekwencjom regulacyjnym. Warsztaty odbyć się mają w na przełomie września i października i mają w nich uczestniczyć przedstawiciele m.in. EBRD, Word Bank, DG TREN, DG COMP.

Data publikacji : 06.07.2006

Opcje strony

do góry