Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłączając światła URE włącza się w akcję WWF

W sobotę 27 marca o godz. 20:30 w siedzibie URE na 60 minut zgasną światła. W ten sposób Urząd włączy się w akcję Fundacji WWF Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi to międzynarodowa akcja odbywająca się od 2007 roku w każdą ostatnią sobotę marca. Polega na wyłączeniu przez osoby prywatne, firmy i instytucje na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Akcja ma skłaniać do refleksji nad zagadnieniami dotyczącymi zmian klimatu. Od lat inspiruje do podejmowania działań na rzecz planety. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach.

Tegoroczna polska edycja akcji WWF poświęcona jest ochronie Morza Bałtyckiego.

Nie tylko przez godzinę, ale przez cały rok

- Celem akcji, która sprowadza się do symbolicznego wyłączenia na jedną godzinę świateł i urządzeń zasilanych energią, jest uwrażliwienie nas na problem nadmiernego i często niepotrzebnego zużycia energii – mówi Rafał Gawin, szef URE. - Nie chodzi tu o jednorazowy efekt w postaci oszczędności energii. W tej akcji najważniejsze jest budowanie świadomości społecznej i proekologicznej postawy sprzyjającej oszczędzaniu energii, a w efekcie dbałości o środowisko, co w dobie transformacji klimatyczno-energetycznej ma szczególne znaczenie – podkreśla Prezes Urzędu.

Czy Godzina dla Ziemi to stress test dla KSE?

W opinii publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje o tym, że jednoczesne wyłączenie wielu odbiorników, a następnie uruchomienie ich po godzinie, może doprowadzić do destabilizacji Krajowego Systemu Energetycznego (KSE).

- Z perspektywy pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jednorazowa, godzinna akcja nie wpłynie na jego stabilną pracę - podkreśla Beata Jarosz - Dziekanowska, rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), które odpowiadają ze bezpieczeństwo pracy KSE. - Akcja WWF niewątpliwie zwraca uwagę na potrzebę, a nawet konieczność oszczędzania energii i dlatego jest wartościowa. Dzięki niej częściej zastanawiamy się nad działaniami systemowymi, które pozwoliłyby na sukcesywne obniżanie poziomu zużycia energii – mówi rzeczniczka krajowego operatora systemu przesyłowego.

Brak zagrożenia dla KSE pokazuje poniższy wykres porównujący prognozowane przez PSE oraz rzeczywiście występujące zapotrzebowania na energię, jakie odnotowano podczas ubiegłorocznej akcji Godzina dla Ziemi.

Wykres. 1. Prognozowane i rzeczywiste zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Energetycznym podczas akcji WWF Godzina dla Ziemi zorganizowanej 28 marca 2020 r. (na podstawie danych PSE).

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej URE
rzecznik@ure.gov.pl
tel. 22 487 55 94

 

 

Data publikacji : 26.03.2021

Opcje strony

do góry