Nawigacja

Prezes URE zatwierdził taryfę dystrybucyjną Polskiej Spółki Gazownictwa

13 stycznia 2021 r. Prezes URE zatwierdził taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Wzrost stawek opłat w taryfie wyniesie średnio 3,6 proc. W konsekwencji kompleksowe rachunki dla odbiorców w gospodarstwach domowych - tj. łącznie za gaz i jego dostawę - wzrosną od ok. 1,2 do 1,5 proc.

Rachunek odbiorcy paliwa gazowego składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia. Do wyliczenia całkowitych skutków wzrostu taryfy dystrybucyjnej dla odbiorców w gospodarstwach domowych uwzględniono zatem: zatwierdzoną dziś taryfę PSG oraz taryfę PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (która obecnie nie uległa zmianie)[1].

Jak wynika z przedstawionych w poniższej tabeli danych i wyliczeń, wzrost o 3,6 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 1,2 - 1,5 proc.


 

Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 31 groszy więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok 3,17 zł więcej miesięcznie.

Taryfa może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez Prezesa URE i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2021 r.

***

  • PSG jest spółką w pełni zależną od PGNiG i zarazem największym krajowym dystrybutorem gazu – obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju.
  • Taryfa została opublikowana w Biuletynie Branżowym URE - Paliwa gazowe.
  • Ceny gazu w zatwierdzonych przez Prezesa URE trzech ostatnich taryfach sprzedawcy PGNiG OD ulegały sukcesywnie obniżeniu: od stycznia 2020 r. o 2,9 proc., od lipca 2020 r. o 10,6 proc., a od stycznia 2021 r. - o kolejne 4,5 proc.

 

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej URE
rzecznik@ure.gov.pl
tel. 601 252 655

 

[1] Przyjęcie do wyliczenia zmian płatności kompleksowych  taryfy PGNiG Obrót Detaliczny wynika z faktu, że ta spółka jest największym przedsiębiorstwem sprzedającym gaz odbiorcom w gospodarstwach domowych. Warto przypomnieć że nowa taryfa PGNiG OD Sp. z o.o. weszła w życie w dniu  1 stycznia 2021 r., wówczas cena gazu została obniżona o ok. 4,5 proc

Data publikacji: 13.01.2021
Data modyfikacji: 13.01.2021

Opcje strony

do góry