Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

14-16 grudnia: nabór na premię kogeneracyjną indywidualną

14 grudnia br. rozpocznie się nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW, które uzyskały decyzję o dopuszczeniu do udziału w naborze.

Nabór potrwa 3 dni. Otwarcie nastąpi 14 grudnia o godzinie 8:15, a zamknięcie 16 grudnia o godzinie 16:15. Ogłoszenie dostępne jest na stronie BIP URE.

Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią indywidualną wynosi 72 TWh (w tym 3,6 TWh dla wytwórców energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach zlokalizowanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), zaś maksymalna wartość tej premii to ponad 8,6 mld zł, z czego ponad 432 mln zł dla wytwórców energii elektrycznej zlokalizowanych poza terytorium Polski.

Pakiet informacyjny oraz wzory dokumentów dostępne są na stronie URE w zakładce - Nabór CHP.

***

Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30 proc. wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji[1] wprowadziła nowy system wsparcia w formie premii gwarantowanej indywidualnej.

 

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Głośniewska           
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej URE
rzecznik@ure.gov.pl
tel. 22 487 55 94

 

 


[1] Dz. U. z 2020 r. poz. 250, z późn. zm. 

 

Data publikacji : 14.09.2020

Opcje strony

do góry