Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prezes URE zatwierdził Plan Testów PSE dla kluczowych użytkowników sieci

Celem jest zapewnienie stabilności systemu energetycznego oraz bezpieczeństwa dostaw energii.

Plan zawiera wytyczne testowania dla obiektów, narzędzi i urządzeń w zakresie ich zdolności do udziału w „planie obrony systemu” przed ewentualnymi zagrożeniami stabilności dostaw lub w planie „odbudowy systemu” np. na wypadek blackoutu. Dokument określa, które urządzenia i zdolności wytwórcze, istotne z punktu widzenia planów obrony lub odbudowy systemu, wymagają objęcia testami. Minimalne wymogi w tym zakresie określa Rozporządzenie Komisji wprowadzające kodeks sieci dotyczący stanu zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych[1].

Celem wprowadzanych rozporządzeniem regulacji jest:

  • zapewnienie bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego,
  • zapobieganie rozprzestrzenianiu się lub pogłębianiu określonego incydentu tak, aby uniknąć znacznego zakłócenia lub zaniku zasilania,
  • umożliwienie sprawnej i szybkiej odbudowy systemu elektroenergetycznego po wystąpieniu określonego incydentu.

W celu sprawnej realizacji założonych celów, rozporządzenie nakłada na operatorów systemów przesyłowych (OSP) obowiązek opracowania Planu Testów w porozumieniu z dystrybutorami, znaczącymi użytkownikami sieci (ang. Significant Grid User, SGU) oraz z dostawcami usług w zakresie obrony i dostawcami usług w zakresie odbudowy. Tak przygotowany Plan podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny. Przedstawiony Prezesowi URE Plan poprzedziły dwie rundy konsultacji społecznych. PSE konsultowało dokument także z OSD zrzeszonymi w ramach Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Zatwierdzony przez regulatora Plan Testów wejdzie w życie 1 listopada 2020 r.

*** 

  • Rozporządzeniem (UE) 2017/2196 przyjęty został kodeks sieci dotyczący stanu zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych.
  • Rozporządzenie to określa wymogi dotyczące zarządzania przez OSP stanami zagrożenia, zaniku zasilania i odbudowy systemu, koordynacji pracy systemu w całej Unii w stanach zagrożenia, zaniku zasilania i odbudowy systemu, symulacji i testów służących zagwarantowaniu niezawodnej, skutecznej i szybkiej odbudowy wzajemnie połączonych systemów przesyłowych do stanu normalnego ze stanu zagrożenia lub zaniku zasilania oraz narzędzi i urządzeń potrzebnych do zagwarantowania niezawodnej, skutecznej i szybkiej odbudowy wzajemnie połączonych systemów przesyłowych do stanu normalnego ze stanu zagrożenia lub zaniku zasilania.
  • W tym celu każdy OSP m.in. dokonuje okresowo oceny właściwego funkcjonowania wszystkich urządzeń i zdolności wytwórczych uwzględnionych w planie obrony systemu i planie odbudowy. Ocena taka przeprowadzana jest na podstawie okresowych testów urządzeń i zdolności wytwórczych, których dokonuje się zgodnie z Planem sporządzonym przez OSP w porozumieniu z OSD, SGU oraz z dostawcami usług w zakresie obrony i dostawcami usług w zakresie odbudowy. W Planie określa się, które urządzenia i zdolności wytwórcze istotne z punktu widzenia planu obrony systemu i planu odbudowy wymagają objęcia testami.
  • Plan Testów podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny - w odniesieniu do terytorium Rzeczpospolitej Polskiej organem właściwym do jego zatwierdzenia jest Prezes URE.

Decyzja dostępna jest na stronie BIP - Inne decyzje, informacje, sprawozdania opublikowane w 2020 r.-Kodeks sieci.

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Głośniewska           
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej URE
rzecznik@ure.gov.pl
tel. 22 487 55 94


[1] art. 44 – 49 Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/2196 z dnia 24 listopada 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący  stanu zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych (zwane „NC ER”, od angielskiej nazwy kodeksu - network code on electricity emergency and restoration).

Data publikacji : 12.08.2020
Data modyfikacji : 12.08.2020

Opcje strony

do góry