Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Platynowe Megawaty po raz szósty trafiły do zwycięzców

25 czerwca odbyła się uroczysta Gala konkursu dla dziennikarzy, którego organizatorem jest Towarowa Giełda Energii, a honorowym patronem, obok Ministra Klimatu oraz Ministra Aktywów Państwowych, jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Nagrody z rąk Patronów i Partnerów Konkursu odebrali: Karolina Baca-Pogorzelska, Jakub Wiech, Tomasz Furman, Barbara Oksińska i Adrian Kowalczyk. Szósta statuetka, wyróżnienie specjalne Kapituły Konkursu, została wręczona redakcji TVP3 Katowice przez Piotra Dziadzio, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu.

Prezes URE, jako jeden z patronów Konkursu, podczas uroczystości wręczenia nagród tak wyjaśniał zaangażowanie Regulatora w konkurs:

- Bardzo cenię wszelkie inicjatywy, które wyróżniają tych, bez których działalność informacyjna i edukacyjna instytucji publicznej jaką jest URE, nie byłaby możliwa, a na pewno nie byłaby skuteczna.

 

Rafał Gawin, kierując swe słowa do autorów wszystkich zgłoszonych do Konkursu prac, powiedział:

- Potraficie w interesujący sposób przedstawić zawiłości sektora energetyki szerszemu gronu odbiorców. W ten sposób nie tylko rzetelnie informujecie, ale też edukujecie społeczeństwo na temat funkcjonowania rynków energii elektrycznej i gazu.

 

Zwycięzcami tegorocznej edycji Konkursu zostali:

Karolina Baca-Pogorzelska – Nagroda Główna dla Dziennikarza Roku 2019,

Jakub Wiech – Wyróżnienie w kategorii “Najlepsza publikacja na temat rynku energii elektrycznej w roku 2019”  za analizę „Ekomaskirowka Berlina, czyli propaganda w służbie niemieckiej Energiewende” (Energetyka24.com),

Tomasz Furman – Wyróżnienie w kategorii “Najlepsza publikacja na temat rynku gazu w roku 2019” za artykuł „Dlaczego ceny gazu spadają” („Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet”),

Barbara Oksińska – Wyróżnienie w kategorii “Najlepsza publikacja na temat rynku odnawialnych źródeł energii w roku 2019” za artykuł „Polska wieś tonie w oparach smogu” („Rzeczpospolita”),

Adrian Kowalczyk – Wyróżnienie w kategorii “Najlepszy materiał audiowizualny na temat branży energetycznej w roku 2019” za reportaż “Wirtualna energia” emitowany w ramach magazynu gospodarczego „Relacje” (TVP 3 Katowice),

Redakcja TVP3 Katowice – Wyróżnienie specjalne Kapituły Konkursu „za podejmowanie tematów energetycznych w programach informacyjnych”.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono aż 58 publikacji i materiałów audiowizualnych autorstwa 26 dziennikarzy.

Głównym celem Konkursu jest popularyzacja obiektywnego i zgodnego z zasadami etyki dziennikarstwa na najwyższym poziomie oraz szerzenie wiedzy z zakresu energetyki, gazownictwa i odnawialnych źródeł energii. O prestiżu Konkursu świadczy fakt, że co roku Patronami i Partnerami wydarzenia zostają kluczowe instytucje państwowe i firmy z branży energetycznej. Dodatkowym elementem Konkursu są warsztaty edukacyjne dla mediów organizowane przez TGE i Partnerów, w trakcie których poruszane są kluczowe tematy dotyczące szeroko pojętego rynku energii. Do tej pory do Konkursu zgłoszono 265 publikacji, a nagrody trafiły w ręce 21 dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i regionalnych.

***

  • Prezes URE, obok Ministra Aktywów Państwowych i Ministra Klimatu, jest Patronem Honorowym Konkursu. Partnerami Konkursu są TAURON Polska Energia S.A. (Partner strategiczny), GAZ-SYSTEM S.A., Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., PKN Orlen S.A., Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych S.A. oraz TRMEW Obrót S.A. Organizatorem konkursy jest Towarowa Giełda Energii (TGE).
  • Konkurs dla mediów Platynowe Megawaty został zainicjowany w 2014 roku przez Towarową Giełdę Energii i skierowany jest do dziennikarzy z mediów ogólnopolskich, regionalnych i branżowych. Tegoroczna edycja trwała od 6 do 29 maja i można było do niej zgłaszać publikacje na temat szeroko pojętego rynku energii, gazu i odnawialnych źródeł energii z 2019 roku.

Laureaci 6. edycji Konkursu dla mediów Platynowe Megawaty, źródło: TGE

 

Data publikacji : 26.06.2020
Data modyfikacji : 26.06.2020

Opcje strony

do góry