Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rynek energii trzeba napisać na nowo - Prezes URE o przyszłości polskiej energetyki na jubileuszowej Konferencji Energetycznej EuroPOWER

Bezpieczeństwo energetyczne, gospodarka obiegu zamkniętego, kierunki rozwoju projektów prosumenckich - to wybrane zagadnienia 30. Konferencji Energetycznej EuroPOWER, która odbyła się w dniach 6-7 listopada br. w Warszawie. Spotkanie otworzył minister energii Krzysztof Tchórzewski, prezentując strategiczne cele polskiego sektora energetycznego, w centrum którego stawiany jest odbiorca. Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, mówił o bezpieczeństwie energetycznym Polski.

Rafał Gawin, Prezes URE wziął udział w panelu pt. „Nowe spojrzenie na przyszłość polskiej energetyki”, z udziałem przedstawicieli spółek i ekspertów sektora. Jak zauważył Regulator, sektor energetyczny od lat przechodzi transformację. 

 Widać to na przykładzie regulacji europejskich, w których już dawno uwzględniono kwestie klimatyczne. Można powiedzieć, że w konsekwencji polityka energetyczna jest dziś polityką klimatyczno-energetyczną.

Odnosząc się do wyzwań stojących przed energetyką, Prezes URE zwrócił uwagę na wpływ energetyki rozproszonej na funkcjonowanie systemu dystrybucyjnego.

 – Jeśli chodzi o rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, stoi przed nami dużo bardziej ambitne zadanie. Tak zwana energetyka obywatelska wymaga dostosowania do niej systemu dystrybucyjnego. W tym sensie musimy napisać rynek na nowo  -  podsumował Prezes URE.

Prezes URE mówił też o energetyce wielkoskalowej, zmianach, jakim podlega system przesyłowy oraz o rosnącej roli i odpowiedzialności operatorów systemów dystrybucyjnych.

Drugiego dnia konferencji Urząd Regulacji Energetyki reprezentowała Małgorzata Kozak, Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku i Spraw Konsumenckich. Pani Dyrektor uczestniczyła w eksperckiej dyskusji pt. „Czy polskie społeczeństwo jest gotowe na status prosumenta? Na jakim jesteśmy etapie?”.

Wydarzenie patronatem objął Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Dodatkowe informacje dla mediów:
Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
​Departament Komunikacji Społecznej
tel.: 22 487 55 94
e-mail: rzecznik@ure.gov.pl

Data publikacji : 07.11.2019
Data modyfikacji : 08.11.2019

Opcje strony

do góry