Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XI Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem Prezesa URE

W dniach 13-15 maja br. w Katowicach odbył się XI Europejski Kongres Gospodarczy. Podczas trzech dni Kongresu zaplanowano około 150 sesji tematycznych z udziałem kilkuset prelegentów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele polskiego rządu, resortów gospodarczych, eksperci, naukowcy, a także ludzie biznesu. Wśród zaproszonych ekspertów znalazł się także Maciej Bando, Prezes URE.

Drugiego dnia Kongresu, w sesji pt. „Rynek energii i rynek mocy”, w czasie dyskusji nad przyszłością polskiego rynku energii oraz skutkach ustawy o cenach energii, Maciej Bando podkreślał, że „część wzrostu cen energii z 2018 r. była uzasadniona”. W tym kontekście Prezes URE przypomniał, że w grudniu 2018 r. Urząd rozpoczął drugie postępowanie prowadzone w ramach rozporządzenia REMIT dotyczące działań uczestników rynku na Towarowej Giełdzie Energii w odniesieniu do kontraktów z dostawami energii elektrycznej na 2019 r. Regulator zaznaczył, że postępowanie to zostanie zakończone w najbliższym czasie.

W debacie oprócz Prezesa URE, udział wzięli także: Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski, Główny Ekonomista Pracodawców RP Leszek Juchniewicz, Przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu Henryk Kaliś, Prezes PGE w latach 2012-2013 Krzysztof Kilian, Wiceprzewodniczący Rady Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii PIME Krzysztof Müller, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Finansowy w International Paper Kwidzyn Aneta Muskała.

Uczestnicy tegorocznej edycji podjęli tematy kluczowe dla polskiej, europejskiej i globalnej gospodarki. W formie otwartej debaty publicznej prowadzono rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. Głównym tematem rozmów była energetyka. Pozostałe zagadnienia dotyczyły między innymi nowych technologii, finansów, przyszłości stosunków Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, europejskich inwestycji, roli młodych ludzi w przekształcaniu Europy i przyszłości Unii Europejskiej, zależności między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym. Podczas dyskusji zaproszeni goście rozmawiali również o wyzwaniach jakie stoją przed sektorem ‒ przede wszystkim w zakresie rynku mocy oraz w ramach polityki klimatycznej.

Więcej na stronie Organizatora: http://www.eecpoland.eu/pl/

Data publikacji : 15.05.2019
Data modyfikacji : 17.05.2019

Opcje strony

do góry