Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prezes URE uczestnikiem Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku

Energetyka dla gospodarki ‒ gospodarka dla energetyki to temat przewodni VII edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego odbywającego się 8-9 kwietnia br. w Gdańsku.

Tegoroczne spotkanie otworzył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Do udziału w panelach zaproszono przedstawicieli rządu oraz reprezentantów sektora energetyczno-ciepłowniczego z polskich i zagranicznych spółek działających na terenie Polski. W sesji plenarnej pt. Polska polityka energetyczna – priorytety unijne vs polskie cele strategiczne, poza Prezesem URE Maciejem Bando udział wzięli: dr Edyta Bielak-Jomaa Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych; Tomasz Dąbrowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii; Małgorzata Jarosińska-Jedynak Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju; Henryk Kowalczyk Minister Środowiska. Wśród uczestników byli także ambasadorowie Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii w Polsce.

Podczas obecnej edycji zaproszeni goście rozmawiali m.in. o reorganizacji polskiego rynku energii jako konsekwencji polityki surowcowej państwa, uniezależnieniu gospodarczym i energetycznym oraz o relacjach międzynarodowych. Prelegenci omówili doświadczenia krajów UE w zakresie przeciwdziałania negatywnym skutkom wzrostu cen nośników energii. Poruszono również temat dywersyfikacji dostaw paliw i priorytetów współpracy w basenie Morza Bałtyckiego.

Dyskutowano także o uwarunkowaniach płynących z Pakietu Zimowego oraz nowych perspektywach rozwoju sektora OZE. Prezes URE zwrócił uwagę, że ceny, które zostały zanotowane na ostatnich aukcjach OZE są porównywalne do cen tzw. „czarnej energii”.

To historyczny moment dla polskiego rynku, który przekona nieprzekonanych, by stawiali na OZE. Pozostaje otwarte pytanie, na ile wygrana w aukcji przerodzi się w realizację konkretnego projektu – podkreślił Regulator.

Uczestnicy panelu podsumowali, że ważna jest konsekwencja w realizacji strategii energetycznej, rosnący udział OZE, ale i gaz, który może być rozwiązaniem dla klimatu.

Przedsięwzięcie, jak co roku, objął patronatem Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Więcej na stronie Organizatora: http://osegdansk.pl/

Data publikacji : 08.04.2019
Data modyfikacji : 08.04.2019

Opcje strony

do góry