Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prezes URE o rynku energii na XIII Kongresie Nowego Przemysłu

Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej i - na tym tle - polski miks energetyczny, energetyka przyszłości i możliwe warianty rozwoju, a także rynek gazowy i nowa polska strategia zaopatrzenia w gaz - to główne tematy odbywającego się w dniach 19-20 października br. w Warszawie, XIII Kongresu Nowego Przemysłu, którego jednym z prelegentów był Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Maciej Bando.

Regulator rynku energii wziął udział zarówno w otwarciu Kongresu, jak też - jako panelista - w debacie odbywającej się drugiego dnia wydarzenia pt. Dwutowarowy rynek energii. Nowy model rynku.

Do dyskusji o nowym modelu rynku energetycznego oprócz Prezesa Bando, zaproszono także: Joannę Maćkowiak-Panderę Szefową Forum Analiz Energetycznych, Jacka Misiejuka Członka Rady Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, Władysława Mielczarskiego z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej, Piotra Zawistowskiego Wiceprezesa Zarządu ds. klienta i handlu TAURON Polska Energia S.A.

Podczas dyskusji o modelu rynku energetycznego rozmówcy zgodzili się z wypowiedzią Prezesa URE Macieja Bando, że „grozi nam niedobór energii, nie tylko niedobór mocy”, na co URE wskazywało już wcześniej. Szef URE dodał, że pozytywnym rozwiązaniem byłby pakiet dla wytwarzania, w którym powinny znaleźć się nowe zasady świadczenia usług systemowych. W trakcie spotkania podkreślano, że wiele problemów branży energetycznej jest negatywną stroną konsolidacji sektora sprzedaży. Bolączką sektora jest też odpowiednie planowanie. „Potrzebna jest długofalowa strategia, na lata. To są fundamentalne rzeczy, jeśli chodzi o planowanie. Wtedy można racjonalnie inwestować” - podsumował Prezes URE.  Na zakończenie panelu Prezes Bando podkreślił, że „energetyka jest dla odbiorców, jest dla przemysłu, jest dla klientów w gospodarstwach domowych. Jakiekolwiek wprowadzane rozwiązania powinny być nakierowane na klientów, a nie jedynie na sektor energetyczny, z wyłączeniem z szerszego kontekstu”.

***

Kongres Nowego Przemysłu, to rokroczna impreza, która już od 12 lat należy do najważniejszych wydarzeń sektora energetycznego w Polsce. W dwudniowych obradach udział biorą przedstawiciele zarządów czołowych polskich i europejskich przedsiębiorstw, reprezentanci rządu, parlamentu, administracji publicznej, świata nauki i techniki. Organizatorem spotkania jest Grupa PTWP, wydawca Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl. Więcej na: www.kongresnp.pl.

Data publikacji : 20.10.2016

Opcje strony

do góry