Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

URE dla odbiorców energii podczas Targów Wiedzy Konsumenckiej

Jak wygląda procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej? Na co zwracać uwagę przy zawieraniu umów sprzedaży? Gdzie szukać pomocy w przypadku ewentualnego sporu między sprzedawcą a odbiorcą energii elektrycznej? To pytania najczęściej zadawane przedstawicielom Urzędu Regulacji Energetyki uczestniczącym w tegorocznej edycji Targów Wiedzy Konsumenckiej.

Poznaj swoje prawa- pod takim hasłem w Centrum Handlowym Wola Park w Warszawie, 16 marca br., odbyła się czwarta edycja Targów Wiedzy Konsumenckiej.

Na pytania odbiorów energii odpowiadali reprezentujący URE: Adam Dobrowolski, dyrektor Oddziału Centralnego, Halina Jarzębska z Departamentu Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich, a także Jolanta Michajłow, Iwona Ostapowicz i Łukasz Wychowaniec z Punktu Informacyjnego dla Odbiorców Paliw i Energii.

Podobnie jak w roku ubiegłym, głównym przedmiotem zainteresowania konsumentów przybyłych na stoisko URE była kwestia dotycząca zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i związanych z tym korzyści. Przedstawiciele Urzędu, wyjaśniając szczegółowo procedurę wyboru nowego sprzedawcy, zwracali uwagę na to, jakie oczekiwania co do oferty mogą mieć odbiorcy energii, ze względu na przysługujące im prawa.

Wybierając nowego sprzedawcę, odbiorca ma prawo do informacji o szczegółowych warunkach umowy proponowanych przez sprzedawcę i cenie energii elektrycznej, stosowanej w rozliczeniach. Pamiętajmy, że tylko dokładne czytanie umów pozwoli konsumentowi uniknąć przykrych niespodzianek związanych z koniecznością pokrywania ewentualnych dodatkowych kosztów, które nie wynikają ze zużycia energii, a stanowią część oferty nowego sprzedawcy, takich jak na przykład usługa ubezpieczeniowa. Ponadto, w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa (w domu odbiorcy za pośrednictwem akwizytora sprzedawcy energii), odbiorcy przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni od momentu jej podpisania, po uprzednim złożeniu stosownego oświadczenia wybranemu przedsiębiorstwu energetycznemu - przypominali uczestniczący w Targach pracownicy Urzędu Regulacji Energetyki.

Odwiedzający stoisko URE mogli również uzyskać informację na temat narzędzia ułatwiającego wybór najbardziej korzystnej cenowo oferty sprzedaży - CENKI, zamieszczonego na specjalnie dedykowanej zmianie sprzedawcy stronie www.MaszWybor.ure.gov.pl.

Cenowy Energetyczny Kalkulator Internetowy CENKI to aplikacja, która pokazuje nie tylko różnicę w koszcie zakupu energii elektrycznej w ujęciu rocznym, ale także umożliwia konsumentowi zapoznanie się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi dostępnych ofert sprzedawców, takimi jak np. gwarancja stałej ceny lub ostrzeżenie o dodatkowej opłacie handlowej.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, oprócz przedstawicieli URE, do dyspozycji konsumentów pozostawali także przedstawiciele Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie, Europejskiego Centrum Konsumenckiego, Rzecznika Ubezpieczonych, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Inspekcji Handlowej.

Targi Wiedzy Konsumenckiej towarzyszą obchodom Światowego Dnia Konsumenta, który przypada 15 marca.

Data publikacji : 22.03.2013
Data modyfikacji : 22.03.2013

Opcje strony

do góry