Nawigacja

Ponad 8 tys. zmian sprzedawcy prądu w trzecim kwartale 2024 r.

Od lipca do września br. 8 162 odbiorców zdecydowało się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. To nieznaczny spadek - o 5,8 proc. - w porównaniu do drugiego kwartału2024 r. Jednak biorąc pod uwagę łączną liczbę zmian sprzedawcy energii, w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku przewyższyła ona wynik z całego 2023 r.

W grupie odbiorców indywidualnych (grupa taryfowa G) liczba zmian spadła o 10,5 proc. w porównaniu do wyniku z poprzedniego kwartału. W grupie odbiorców biznesowych (grupy taryfowe A, B, C) w tym samym okresie zanotowano ponad 5 proc. wzrost.

Łącznie w trzech pierwszych kwartałach 2024 r. na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ponad 36 tys. odbiorców (15,8 tys. odbiorców biznesowych oraz 20,4 tys. odbiorców indywidualnych). To więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy tych zmian było w sumie prawie 26 tys.

Wykres 1. Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w trzech kwartałach 2024 r. w porównaniu do całego 2023 r.

Ponad milion zmian sprzedawcy energii od 2007 r.

Na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, m.in.: poziom świadomości klientów i ich motywacja do zmiany, a także sama łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur) oraz dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.

Od 2007 r., kiedy wprowadzono możliwość zmiany sprzedawcy prądu w Polsce, dostawcę energii zmieniło już ponad milion odbiorców, z czego blisko 780 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych (grupa taryfowa G), a ponad 254 tys. to odbiorcy biznesowi z grup taryfowych A, B i C.

Wykres 2. Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych od lipca 2007 do końca września 2024 r.

64 proc. gospodarstw domowych kupuje energię w taryfach, których cenniki zatwierdza Prezes URE

Większość, bo 63,77 proc. gospodarstw domowych, nadal kupuje energię elektryczną w oparciu o umowy z ofertami, których cenniki zatwierdza Prezes URE, zaś pozostałe 36,23 proc. korzysta z ofert wolnorynkowych[1].

Z czego wybieramy: oferty na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych

Obecnie najbardziej popularną formą umowy na zakup energii elektrycznej zawieranej przez odbiorców indywidualnych jest oferta taryfowana. W umowie tego typu cena energii elektrycznej jest zatwierdzana przez Prezesa URE na podstawie wniosków składanych przez sprzedawców prądu i obowiązuje przez okres obowiązywania taryfy.

W tej grupie dominuje jednostrefowa taryfa G11, dla której przez całą dobę obowiązuje ta sama (płaska) cena energii elektrycznej. Dostępne są również taryfy wielostrefowe, takie jak G12 czy G13, które oferują niższą cenę energii w określonych porach doby, np. w nocy.

O tym  jaki jest poziom obowiązujących taryf i jak będą wyglądały nasze rachunki za prąd od 1 lipca do 31 grudnia br., pisaliśmy w czerwcu 2024 r.

Kolejną ofertą dla odbiorców indywidualnych jest umowa wolnorynkowa, w której cena energii wynika wprost z oferty sprzedawcy i nie jest zatwierdzana przez Prezesa URE. W dotychczas zawieranych umowach tego typu cena energii zazwyczaj była stała przez cały okres obowiązywania umowy, lub aktualizowana okresowo (np. co miesiąc). Jednak w przypadku ofert wolnorynkowych, sprzedawcy - poza standardowymi opłatami - mają prawo naliczenia również tzw. opłaty handlowej, której wysokość nie jest regulowana, a sposób jej ustalania i wysokość może być zróżnicowana w zależności od dostawcy.

Od 24 sierpnia br. u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Oferta jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. O tym czym jest oferta z ceną dynamiczną, można przeczytać w komunikacie URE.

Aktualnie dostępne oferty na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Masz wybór. Wybieraj świadomie

Prawo do zmiany sprzedawcy jest jednym z podstawowych praw konsumenta, a zarazem ważnym elementem wzmacniania konkurencji na rynku. Jednak wraz z rosnącą liczbą sprzedawców i ofert, pojawiają się podmioty, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe. Dlatego Urząd Regulacji Energetyki przypomina o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową, zanim złożymy swój podpis pod dokumentami przedłożonymi przez przedsiębiorcę. Poza samą ceną energii/gazu należy zwracać uwagę m.in. na następujące warunki umowy:

  • czy oprócz sprzedaży prądu oferta zawiera dodatkowe usługi i związane z tym opłaty,
  • na jaki okres zawierany jest kontrakt,
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty,
  • jakie są warunki wypowiedzenia (czy są przewidziane opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie umowy).