Urząd Regulacji Energetyki

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/12164,Kogeneracja-szesc-zwycieskich-ofert-w-trzeciej-tegorocznej-aukcji-na-premie-CHP.html
12.12.2024, 06:32

Kogeneracja: sześć zwycięskich ofert w trzeciej tegorocznej aukcji na premię CHP

Prezes URE rozstrzygnął wrześniową aukcję na premię dla podmiotów wytwarzających energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu.

Wytwórcy, których oferty wygrały to:

  1. ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu
  2. ESV Wisłosan  Sp. z o.o. z siedzibą w Nowej Dębie
  3. IDEA 98 Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowskich Górach
  4. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Sandomierzu
  5. „U&R CALOR” Sp. z o.o. z siedzibą w Wojkowicach
  6. Zakład Energetyki Cieplnej w Wołominie Sp. z o.o. z siedzibą w Wołominie

Do sześciu zwycięskich przedsiębiorstw, trafi łącznie ponad 775 mln zł za wytworzenie, wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej i sprzedaż ponad 2,8 TWh energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.

W trzeciej z zaplanowanych na 2024 r. aukcji CHP, która została przeprowadzona w dniach 16-18 września br., do rozdysponowania było łącznie 3,7 mld zł, a wsparciem mogło zostać objęte 23 TWh wytworzonej energii elektrycznej.

Natomiast w aukcji, którą Prezes URE rozstrzygnął w czerwcu br., wyłoniono cztery zwycięskie oferty. Natomiast pierwszej tegorocznej aukcji na premię kogeneracyjną, przeprowadzonej w marcu br., nie wyłoniono zwycięzców, pomimo jej rozstrzygnięcia.

***

  • Aukcyjny system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW.
  • Wyniki wszystkich dotychczas ogłoszonych przez Prezesa URE aukcji CHP dostępne są na stronie BIP urzędu.
  • Zgodnie z harmonogramem aukcji CHP na 2024 r., przewidziana jest jeszcze jedna aukcja.
  • Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 r. wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło, przyznawane w jednej z czterech form, w zależności od grupy wytwórców dla której jest przeznaczone: a) premii gwarantowanej indywidualnej; b) premii gwarantowanej; c) aukcji; d) naboru.
  • System ten zastąpił dotychczasowy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji.
  • Wsparcie w ramach aukcji na premię kogeneracyjną będzie wypłacane do 2043 r.
  • Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie technologicznym. Zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Sprawność źródła wytwarzającego energię w kogeneracji może wynosić nawet 80 proc. podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej z reguły nie przekracza 50 proc. sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30 proc. wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni i ciepła w kotłowni.
Data publikacji : 20.09.2024

Opcje strony