OZE: zaktualizowane wzory wniosków o umorzenie błękitnych i zielonych świadectw pochodzenia za 2024 rok
Prezes URE przygotował nowe, odpowiadające aktualnemu stanowi prawnemu, wzory wniosków o umorzenie świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z biogazu rolniczego lub z innych odnawialnych źródeł energii.
Jakie podmioty są objęte obowiązkiem umarzania świadectw pochodzenia?
Obowiązek dotyczy przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną odbiorcom końcowym (za wyjątkiem odbiorców przemysłowych realizujących obowiązek samodzielnie), odbiorców przemysłowych zużywających powyżej 100 GWh energii elektrycznej w roku oraz odbiorców końcowych zawierających transakcje na Towarowej Giełdzie Energii lub innych rynkach regulowanych, a także towarowych domów maklerskich i domów maklerskich[1].
Podmioty zobowiązane[2] muszą uzyskać oraz przedstawić do umorzenia Prezesowi URE świadectwa pochodzenia energii elektrycznej (świadectwa zielone) lub biogazu rolniczego (świadectwa błękitne), wytworzonych w instalacjach OZE znajdujących się na terytorium Polski lub zlokalizowanych w wyłącznej strefie ekonomicznej naszego kraju. Alternatywnie, po spełnieniu ustawowych przesłanek[3], w terminie do 30 czerwca każdego roku[4] mogą wnieść opłatę zastępczą.
Umarzanie świadectw pochodzenia wspiera OZE
System umarzania świadectw pochodzenia energii elektrycznej ma wspierać producentów energii ze źródeł odnawialnych. Podmioty, które mają obowiązek umorzenia świadectw, zazwyczaj same nie wytwarzają energii z OZE i nie mogą samodzielnie uzyskać świadectw pochodzenia, które następnie mogłyby umorzyć. Dlatego kupują prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia zarejestrowanych na TGE, a następnie przedstawiają nabyte świadectwa do umorzenia. Natomiast producenci energii odnawialnej osiągają dodatkowy dochód ze sprzedaży praw majątkowych.
Wielkość udziałów ilościowych sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia na potrzeby realizacji obowiązku wynika z rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska[5] za 2024 rok i wynosi 0,5 proc. dla energii z biogazu rolniczego oraz 5 proc. dla energii z pozostałych rodzajów instalacji OZE.
Jak złożyć wniosek o umorzenie świadectwa pochodzenia?
- Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć do Urzędu Regulacji Energetyki.
- Dokument stwierdzający prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia można uzyskać na Towarowej Giełdzie Energii, która prowadzi rejestr świadectw.
- Do wniosku należy dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł.
- W przypadku, gdy podmiot jest reprezentowany przez pełnomocnika, do wniosku należy dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. W sytuacji należy dołączyć również pełnomocnictwo.
Opłatę skarbową należy uiścić na rachunek bankowy:
Centrum Obsługi Podatnika Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy
ul. Obozowa 57
01-161 Warszawa
nr rachunku: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
Kary za brak przedstawienia do umorzenia świadectwa pochodzenia
Podmiot zobowiązany do umorzenia świadectwa pochodzenia, który nie wywiąże się z tego obowiązku do 30 czerwca roku następującego po roku, którego ów obowiązek dotyczył, jest zagrożony karą finansową do 15 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
***
Więcej szczegółów można znaleźć w Informacji Prezesa URE nr 50/2024 dotyczącej realizacji obowiązku w zakresie uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia za rok 2024.
Wszystkie informacje dotyczące procedury i wymaganych dokumentów dla podmiotów zobowiązanych do umarzania świadectw pochodzenia energii elektrycznej dostępne są w serwisie dla przedsiębiorców biznes.gov.pl (nowe wzory wniosków, które są już dostępne na stronie internetowej URE, pojawią się tam wkrótce).
[1] Pełna lista podmiotów zobowiązanych jest dostępna w art. 52 ust. 2 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1436 z późn. zm.).
[2] Zgodnie z art. 52 ust. 1 ww. ustawy o OZE.
[3] Przesłanki wniesienia opłaty zastępczej są określone w art. 47 ust. 2 i 7 ustawy OZE.
[4] Uiszczenie opłaty zastępczej musi nastąpić w terminie określonym w art. 68 ust. 2 ww. ustawy o OZE.
[5] § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 28 sierpnia 2023 r. w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2024 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1728).