Nawigacja

Porównywarka ofert sprzedaży energii elektrycznej. Informacja dla sprzedawców

Do 16 sierpnia br. sprzedawcy energii elektrycznej mają czas na przekazanie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki informacji o szczegółach swoich ofert. W tym celu Urząd przygotował dwa formularze. Jeden przeznaczony dla ofert sprzedaży adresowanych do gospodarstw domowych, drugi dla ofert kierowanych do mikroprzedsiębiorców.

7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego[1]. Ustawa wprowadziła szereg prorynkowych i prokonsumenckich rozwiązań. Jednym z nowych uprawnień Prezesa URE jest prowadzenie porównywarki ofert sprzedawców energii elektrycznej, zawierającej wszystkie dostępne oferty, w tym oferty:

  • umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej,
  • adresowane do odbiorców w gospodarstwach domowych,
  • adresowane do mikroprzedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh (100 MWh).

Przepisy dotyczące porównywarki ofert wejdą w życie 24 sierpnia 2024 r.

Obowiązki sprzedawców przed i po 24 sierpnia 2024 r.

Aby skutecznie zrealizować ustawowy obowiązek przygotowania porównywarki, Prezes URE wzywa sprzedawców do przedstawienia, w terminie do 16 sierpnia 2024 r., wypełnionych zestawień ofert (dla odbiorców w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorców), obowiązujących na dzień 24 sierpnia br. oraz przypomina o obowiązku przekazywania informacji o każdej nowej ofercie, która ma zostać wprowadzona po 24 sierpnia 2024 r.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, sprzedawcy energii elektrycznej[2] powinni przekazywać Prezesowi URE informacje o każdej zmianie oferty sprzedaży energii (w tym o wycofaniu oferty) lub o wprowadzeniu nowej oferty sprzedaży energii, w terminie siedmiu dni przed planowanym wprowadzeniem tej oferty/zmiany oferty oraz każdorazowo na wezwanie Prezesa URE, w terminie wskazanym w wezwaniu, jednak nie krótszym niż siedem dni od dnia jego doręczenia.

Indywidualne wezwania zostały wysłane do sprzedawców, którzy na początku 2024 r. uczestniczyli w prowadzonym przez Prezesa URE badaniu stanu przygotowania do wdrożenia systemu CSIRE i wskazali, że prowadzą sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców z grupy C oraz do odbiorców z grupy G (gospodarstwa domowe). Jednak obowiązki ustawowe w zakresie przekazywania informacji o ofertach dotyczą wszystkich spółek obrotu posiadających aktualnie oferty sprzedaży energii elektrycznej dla obu ww. grup odbiorców.

Jak prawidłowo złożyć do URE informację o ofertach sprzedaży energii elektrycznej?

  • Zakres i układ wymaganych informacji znajduje się na stronie URE.
  • W zestawieniach składanych przez sprzedawców powinny zostać ujęte wszystkie oferty ogólnodostępne, adresowane do otwartego grona odbiorców w danej grupie (gospodarstwa domowe lub mikroprzedsiębiorcy), w tym także oferty taryfowe, zatwierdzone przez Prezesa URE.
  • Za termin wprowadzenia oferty uznany będzie pierwszy dzień okresu, w którym odbiorca będzie miał możliwość zawarcia umowy na warunkach oferty. Termin nadesłana informacji o nowej ofercie lub zmianie oferty przypadać będzie zatem na siedem dni przed pierwszym dniem okresu, w którym odbiorca będzie miał możliwość skorzystania z nowej/zmienionej oferty.
  • Informacja o nowej ofercie lub zmianie/wycofaniu oferty, przekazana w terminie wcześniejszym niż na siedem dni przed planowanym jej wprowadzeniem, będzie uznana za przekazaną w wymaganym terminie.
  • Przy ocenie spełniania przez mikroprzedsiębiorcę kryterium rocznego zużycia energii poniżej 100 000 kWh (100 MWh) powinno być brane pod uwagę roczne zużycie w pojedynczym punkcie poboru energii (PPE).
  • Nowe oferty oraz zmiany wprowadzane w danej ofercie powinny być każdorazowo wyróżnione kolorem czerwonym lub szczegółowo opisane w piśmie lub dodatkowym dokumencie, który będzie przekazany do URE (forma dowolna).
  • Do przypadku całkowitego wycofania oferty należy zastosować te same terminy i procedury jakie mają zastosowanie do przypadku zmiany oferty (pisaliśmy o tym powyżej, w części zatytułowanej: Obowiązki sprzedawców przed i po 24 sierpnia 2024 r.).
  • Informacje o ofertach/zmianach/wycofaniu ofert, podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania przedsiębiorstwa, należy dostarczyć na adres:

ePUAP Urzędu Regulacji Energetyki
- lub:

Urząd Regulacji Energetyki
Departament Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich
ul. Towarowa 25a, 00-869 Warszawa

  • Zestawienie ofert należy także przesłać we wskazanych terminach za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres drr.kalkulator@ure.gov.pl
  • Na wyżej wskazany adres e-mail można także kierować pytania dotyczące sposobu wypełnienia zestawienia ofert.

 


[1] Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1681).
[2] Na mocy art. 31g ust. 5 ustawy – Prawo energetyczne.

Data publikacji : 07.08.2024
Data modyfikacji : 07.08.2024

Opcje strony

do góry