Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Godzina dla Ziemi: URE po raz kolejny włącza się w akcję WWF

W sobotę 26 marca o godz. 20:30 w siedzibie URE w Warszawie oraz w trzech oddziałach terenowych Urzędu na 60 minut zgasną światła. W ten sposób włączamy się w akcję Fundacji WWF Godzina dla Ziemi.

Godzina dla Ziemi to międzynarodowa akcja organizowana w każdą ostatnią sobotę marca: od 15 lat w Polsce, a od 16 na świecie. Polega na wyłączeniu w tym samym czasie przez osoby prywatne, firmy, instytucje, a nawet miasta, na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Razem dla planety”. Urząd Regulacji Energetyki po raz drugi bierze udział w Godzinie dla Ziemi. W tym roku nasze zaangażowanie poszerzamy – poza centralą URE w Warszawie - o Oddziały Terenowe w Łodzi, Poznaniu i Lublinie[1].

Wyłączając włączasz!

Nasz udział w akcji jest wyrazem wspólnej troski o planetę. Na taki właśnie charakter tej inicjatywy wskazują jej organizatorzy.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że zgaszenie światła na godzinę nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Nie taki jest cel tej akcji.

Godzina dla Ziemi WWF ma skłonić do refleksji nad wagą wyzwań klimatycznych i zmotywować do podjęcia koniecznych działań.

Jedna godzina ma znaczenie przez cały rok

Akcja od lat inspiruje do podejmowania działań na rzecz planety. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach.

- Włączając się do akcji WWF symbolicznie możemy wyrazić swoją troskę o środowisko, co w dobie coraz większych wyzwań dla wszystkich uczestników rynku energii ma szczególne znaczenie - mówi Rafał Gawin, Prezes URE. - Wyłączając na tę jedną godzinę urządzenia zasilane energią budujemy świadomość społeczną na temat tego, że każdy może i powinien mieć swój udział w transformacji klimatyczno-energetycznej, a ograniczanie zużycia energii elektrycznej to jedno z działań, które są niezbędne do jej przeprowadzenia – podkreśla.

Czy Godzina dla Ziemi to stres test dla KSE?

W opinii publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje o tym, że wyłączenie wielu odbiorników, a następnie uruchomienie ich po godzinie, może doprowadzić do destabilizacji Krajowego Systemu Energetycznego (KSE). Jak podkreśla Maciej Wapiński z Departamentu Komunikacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), które odpowiadają za bezpieczeństwo pracy KSE:

- Gaszenie świateł w czasie Godziny dla Ziemi i ich ponowne zapalanie nie powoduje żadnych zakłóceń w pracy systemu elektroenergetycznego, a zmiany zapotrzebowania z tym związane są praktycznie niezauważalne. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej jest bardzo ważne i każda inicjatywa, która do tego zachęca, jest wartościowa.

Brak zagrożenia dla KSE pokazuje poniższy wykres porównujący prognozowane przez PSE oraz rzeczywiście występujące zapotrzebowania na energię, jakie odnotowano podczas ubiegłorocznej akcji Godzina dla Ziemi.

Wykres. 1. Prognozowane i rzeczywiste zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Energetycznym podczas akcji WWF Godzina dla Ziemi zorganizowanej 27 marca 2021 r. (na podstawie danych PSE).

 

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej URE
rzecznik@ure.gov.pl

 

[1] Nie wszystkie oddziały mają możliwość uczestniczenia w akcji. Urząd nie jest właścicielem ani administratorem wynajmowanych budynków, które współdzielimy z innymi najemcami.

Data publikacji : 25.03.2022

Opcje strony

do góry