Nawigacja

Co to są inteligentne liczniki?

Inteligentne liczniki to systemy pomiarowe, które umożliwiają automatyczne zbieranie, przechowywanie i transfer szczegółowych danych o zużyciu energii elektrycznej, paliwa, czy gazu. Eliminują potrzebę manualnej kontroli stanu liczników, a poprzez transfer danych pozwalają na bieżąco monitorować dane na temat stanu zużycia energii.

Dane przesyłane przez licznik są zaszyfrowane, podobnie jak dane bankowe i przechowywane zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych. Dostęp do nich jest ściśle ograniczony i rejestrowany.

Inteligentne liczniki umożliwią konsumentom płacenie za faktycznie zużytą energię. Fakturowanie za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej daje możliwość lepszego planowania budżetów domowych.

Nowe liczniki pozwolą odbiorcom zaoszczędzić nawet do 10% wykorzystanej dziś energii, co oznacza mniejsze rachunki i wymierne oszczędności. Odbiorca będzie mógł śledzić jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i podjąć decyzje o jej oszczędzaniu np. poprzez ograniczenie korzystania z energii w godzinach, gdy jest ona najdroższa.

Inteligentne liczniki umożliwiają dwustronną komunikację pomiędzy licznikiem i centralnym systemem. W przeciwieństwie do domowych systemów energetycznego monitoringu, inteligentne liczniki mogą zbierać dane do raportowania na odległość. Wykrywają przerwy w dostawie i automatycznie informują o tym fakcie centrum dyspozytorskie, co przyspieszy proces usuwania awarii.

Istotnego w skali działalności przedsiębiorstwa wdrożenia inteligentnych liczników dokonuje obecnie przedsiębiorstwo ENERGA-Operator SA, które przygotowało dla swoich klientów film edukacyjny szczegółowo wyjaśniający sposób działania liczników nowego typu.

Film prezentujemy dzięki uprzejmości przedsiębiorstwa ENERGA-Operator SA.

Zapraszamy:

Data publikacji : 24.09.2013

Opcje strony

do góry