BIP URE BIP URE english ENGLISH poradnik OTWARCIE RYNKU mapaMAPA SERWISU Sobota, 22 listopada 2008
WYSZUKIWARKA ZAAWANSOWANA
Serwisy Informacyjne
Biuletyn Informacji Publicznej
Pocket PC
Zarejestruj się na stronie
WAI 3

Stanowiska i Komunikaty

Stanowisko w sprawie zwolnienia przedsiębiorstw energetycznych wytwarzających energię elektryczną w odnawialnych źródłach energii z obowiązku przedstawiania Prezesowi URE corocznej informacji o rozmiarze i przychodach z działalności objętej koncesją

osiągniętych w roku poprzednim

Warszawa, dnia 5 lutego 2007 r.
PREZES
URZĘDU REGULACJI ENERGETYKI
dr Leszek Juchniewicz
  1. Art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 1123 i Nr170, poz. 1217) nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną w źródłach odnawialnych, niezależnie od ich mocy zainstalowanej, obowiązek uzyskania koncesji. W koncesjach wydanych na podstawie ustawy – Prawo energetyczne określono szereg warunków mających na celu dostosowanie działalności przedsiębiorstw energetycznych do zasad określonych w tej ustawie oraz zasad gospodarki rynkowej. Uznaję, że okres jaki upłynął od wydania tych koncesji pozwolił koncesjonariuszom na dostosowanie prowadzonej działalności do nowych zasad.
  2. Warunki zawarte w wydanych koncesjach dotyczą m.in. sprawozdawczości i udzielania informacji przez przedsiębiorstwa koncesjonowane. Jeden z warunków zobowiązuje koncesjonariuszy do przedstawiania Prezesowi URE do dnia 1 marca każdego roku, informacji o rozmiarze i przychodach z działalności objętej koncesją osiągniętych w roku poprzednim.
  3. Ustawa – Prawo energetyczne nakłada na Prezesa URE szereg obowiązków związanych z regulacją działalności przedsiębiorstw energetycznych. W celu realizacji tych zadań wdrożono narzędzia pozwalające na ocenę samych przedsiębiorstw, jak i prowadzonej przez nie działalności. W procesie gromadzenia informacji niezbędnych dla funkcjonowania tych narzędzi, niezależnie od ww. informacji, pozyskiwane są dane pozwalające ocenić również sposób realizacji warunków zapisanych w koncesji.
  4. Mając na uwadze powyższe okoliczności, celem uproszczenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa energetyczne oraz zmniejszenia obciążeń nałożonych na koncesjonariuszy, zwalniam koncesjonowane przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną w odnawialnych źródłach energii z obowiązku przedstawiania Prezesowi URE corocznej informacji o rozmiarze i przychodach z działalności objętej koncesją osiągniętych w roku poprzednim.

Zwolnienie obowiązuje począwszy od okresu sprawozdawczego obejmującego rok 2006, do końca okresu na jaki zostały wydane aktualnie obowiązujące koncesje. W związku z powyższym, w zakresie objętym niniejszym stanowiskiem, nie będą wobec przedsiębiorstw stosowane sankcje, wynikające z art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy – Prawo energetyczne. W przypadku wystąpienia okoliczności uzasadniających odwołanie niniejszego zwolnienia, koncesjonariusze zostaną o tym fakcie powiadomieni w zindywidualizowany sposób.

Zwolnienie nie dotyczy pozostałych warunków określonych w koncesji, w tym związanych z obowiązkiem informowania Prezesa URE o zmianach w zakresie warunków prowadzenia działalności.

Jednocześnie przypominam, że na podstawie art. 28 ustawy – Prawo energetyczne Prezes URE może żądać od przedsiębiorstwa energetycznego informacji dotyczących prowadzonej działalności, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych i innych informacji prawnie chronionych.

Prezes
Urzędu Regulacji Energetyki
/-/
dr Leszek Juchniewicz



00-872 Warszawa, ul. Chłodna 64,
telefon tel. (22) 661 61 07,
fax faks: (22) 661 61 52,
email e-mail: ure@ure.gov.pl
ostatnia aktualizacja serwisu: 21.11.2008
liczba osób, które odwiedziły nasz serwis:5.372.680

redakcja serwisu redakcja serwisu
wybierz rozmiar strony:
JSK Internet
© Urząd Regulacji Energetyki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przy wykorzystywaniu materiałów wymagane jest podanie źródła.
Nota copyright © do artykułów zamieszczonych na stronie Urzędu Regulacji Energetyki przysługuje autorom tych artykułów.
Serwer niniejszy nie jest połączony z siecią URE.
Zawiera tylko dane udostępniane przez URE.