Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

URE patronem honorowym Forum Energetycznego „Rzeczpospolitej”: Rynek energii w Polsce - perspektywy rozwoju, konkurencyjność, ceny

Marek Woszczyk, szef URE wziął udział w panelu dyskusyjnym inaugurującym Forum. Moderatorem dyskusji była Agnieszka Łakoma - dziennikarka działu ekonomicznego dziennikarka Rzeczpospolita. Redaktor Łakoma do udziału w dyskusji zaprosiła ekspertów branży energetycznej oraz przedstawicieli administracji i sektora. W panelu, obok prezesa Woszczyka, udział wzięli: poseł Mirosława Nykiel z Sejmowej Komisji Gospodarki, Jan Bury, Wiceminister Skarbu Państwa, Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii, Tomasz Zadroga, prezes PGE, Krzysztof Majchrzak, prezes PSE Operator oraz Filip Elżanowski, ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dyskusja, której celem była ocena stanu polskiego rynku energii, toczyła się wokół przełomowego wydarzenia, jakim dla handlu energią elektryczną w Polsce było wprowadzenie tzw. obliga giełdowego - obowiązku sprzedaży energii elektrycznej na otwartym rynku w transakcjach giełdowych. Prowadząca panel postawiła przed dyskutantami szereg kluczowych dla tej problematyki pytań, jak np. czy mamy do czynienia z rynkiem dostawcy czy klienta, czy można mówić o transparentności transakcji, czy tzw. obligo giełdowe sprawdziło się w praktyce, ile zapłacą za energię odbiorcy przemysłowi oraz jakich prognoz cenowych można spodziewać się w kolejnych latach?

Odnosząc się do stanu rozwoju rynku i konsekwencji wprowadzenia obowiązku sprzedaży energii przez giełdę prezes Woszczyk zwrócił uwagę, że poprzez wprowadzenie tej regulacji udało się wykreować dobro publiczne, jakim jest płynność rynku oraz optymalizacja ceny energii elektrycznej. Wszyscy paneliści byli zgodni co do tego, że obligo giełdowe jest dobrym impulsem na drodze do rozwoju rynku.

Zapytany o datę uwolnienia cen energii prezes Woszczyk odpowiedział: - W tej kwestii urząd jest konsekwentny - już w opublikowanej w 2008 roku Mapie Drogowej określiliśmy warunki, po spełnieniu których będzie możliwe uwolnienie cen. Trzy warunki podstawowe, których do tej pory brakuje, by móc w sposób odpowiedzialny podjąć decyzję o braku zatwierdzania cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych to gwarancja zawarcia umowy kompleksowej po zmianie sprzedawcy, zagwarantowanie sprzedaży awaryjnej oraz system ochrony odbiorców wrażliwych. Zdaniem prezesa Woszczyka decyzja o pełnej liberalizacji rynku powinna być ogłoszona z półrocznym wyprzedzeniem.

***

URE, jako patron honorowy wydarzenia, był także reprezentowany przez swoich ekspertów podczas kolejnych paneli. Zofia Janiszewska z Departamentu Promowania Konkurencji przedstawiła raport nt. zmian sprzedawcy energii w 2010 roku, natomiast drugiego dnia konferencji w bloku poświęconym zagadnieniom smart metering i smart grids Tomasz Kowalak starał się odpowiedzieć na pytanie czy inteligentne sieci i liczniki to szansa na zwiększenie efektywności w energetyce czy raczej zbędny koszt, który poniosą odbiorcy.

Data publikacji : 18.03.2011

Opcje strony

do góry